Достапни линкови

Преговорите меѓу сирискиот режим и опозицијата ќе се одржат во Москва


Анти-владините протести во Сирија
Руското министерство за надворешни работи соопшти дека сириските власти се сложиле да ја прифатат нивната иницијатива преговорите меѓу сирискиот режим и опозицијата да се одржат во Москва.
Новинската агенција Ројтерс објави дека еден член на сирискиот опозиционен совет одбил да земе учество во разговорите, бидејќи се поддржани од Русија, која е сојузник на сирискиот режим.
Во меѓувреме Франција и Британија соопштија дека ќе ја поддржат резолуцијата на Безбедносниот совет на ОН за кризата во Сирија.
XS
SM
MD
LG