Достапни линкови

Полскиот премиер против фискалниот договор на ЕУ


Полскиот премиер Доналд Туск
Полскиот премиер Доналд Туск упати критика за новиот фискален договор на ЕУ и сугерираше дека нема да гласа во негова корист на денешниот самит. Туск говорејќи во Брисел пред одржувањето на самитот изјави дека начинот на донесувањето одлуки не е правилен и потребно е земјите кои не се членки на еврозноата да имаат поголемо право на глас.
Полска не е членка на еврозоната, но претходно властите соопштија дека ќе размислат за поддршка на договорот.
XS
SM
MD
LG