Достапни линкови

Борбите продолжуваат во предградието на Дамаск


Експлозии во предградието на Дамаск
Истрели и експлозии го потресоа предградието на Дамаск, каде веќе три дена се водат борби. Анти владините активистите јавија дека 9 лица загинале, а 25 се уапсени.
Околу 2000 војници од вчера биле распоредени во источниот дел на Дамаск, и тие ги преземале населбите, кои наводно биле под контрола на воените дезертери кои се борат против режимот на Башар ал Асад.
Според очевидци, безбедносните сили изутрината се распоредени и околу плоштадите во центарот на градот, како и во близина на аеродромот, кој е веќе два дена затворен.
XS
SM
MD
LG