Достапни линкови

Панета - Иран може да развие нуклеарно оружје за 1 година


U.S. - US Defense Secretary Leon Panetta listens as US Chairman of the Joint Chiefs of Staff Gen. Martin Dempsey speaks during a press conferece on defense budget cuts at the Pentagon in Washington, DC, 26Jan2012
Американскиот секретар за одбрана Леон Панета изјави дека аналитичарите веруваат оти Иран може да развие нуклеарно оружје во рок од една година доколку Исламската Република реши да го направи тоа.
Збрувајки на телевизиската емисија „САД – 60 минути“, тој рече дека веројатно за развој на нуклеарна ракета ќе требаат две – три години. САД, рече Панета, ќе сторат се што е неопходно тоа да не се случи.
Иран, како што е познато, негира дека сака да направи нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG