Достапни линкови

Чајна Дејли - Запад стои зад инцидентите во Сечуан


Belarus - China Daily, 2011
Државните кинески медиуми, како Чајна Дејли ги обвинија западните влади дека ги влошуваат и искористуваат немирите во провинцијата Сечуан населена со етнички тибетанци. Коментарот во весникот доаѓа по инцидентите во кои тројца луѓе загинаа во Сечуан што предизвика реакција на загриженост во САД.
Според Чајна Дејли, духовниот лидер на Тибет во егзил Далај Лама ги крие своите вистински планови во религијата и е финансиран од западените влади врз анти кинеска основа. Далај Лама кој е во егзил од 1959 бара разговори со кинеските власти за автономија на Тибет.
XS
SM
MD
LG