Достапни линкови

Јорданскиот крал го поддржува создавањето на независна палестинска држава


Јорданскиот крал Абдула Втори
Јорданскиот крал Абдула Втори по посета на Халед Мешаал, лидерот на Хамас изјави дека неговата земја и натаму ќе го поддржува создавањето на независна палестинска држава, а источен Ерусалим да биде нејзин главен град.
За прв пат по 12 години еден лидер на Хамас е во посета на Јордан, откако Мешаал и други лидери на радикалната палестинска група во 1999 година беа протерани од Јордан, наводно поради притисок од САД и Израел.
XS
SM
MD
LG