Достапни линкови

Протести во Шпанија за поддршка на судијата Гарсон


Судијата Балтазар Гарсон
Илјадници луѓе протестираа во Шпанија за поддршка на судијата Балтазар Гарсон, кој е обвинет за злоупотреба на функцијата. Педесет и шест годишниот судија е обвинет дека стоел зад исчезнувањето на 114 илјади луѓе за време на граѓанската војна во 1936-39 година.
Врховниот суд во минатата недела отвори случај против Гарсон, чии злосторства биле амнестирани во 1997 година, кога Шпанија беше во транзиција кон демократија, две години по смртта на Франко. Гарзон доживеа меѓународна слава поради тоа што распиша потерница за чилеанскиот дикататор Пиноче од Лондон.
XS
SM
MD
LG