Достапни линкови

Зголемена бројката на уапсени лица на протестите во Оукленд


Околу 300 лица се уапсени за време на анти-капиталистичките протести во калифорнискиот град Оукленд. Полицијата морала да употреби солзавец и шок гранати за да ги растера демонстрантите.
Демонстрантите успеале да влезат во Градското собрание, при што палеле и американски знамиња, а се обиделе да окупираат и друга зграда. Демонстранти кон полицијата фрлале камења и други предмети, при што тројца полицајци се повредени.
XS
SM
MD
LG