Достапни линкови

Германија со предупредување до Иран за испораката на нафта


Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле
Германија го повика Иран на воздржаност поради ескалацијата на тензиите за неговата контровезната нуклеарна програма и заканите дека ќе прекине со извоз на нафта во Европа.
Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле изјави дека ЕУ нема да му дозволи на Иран да ја притисне во ќош со намалувањето на испорката на нафта, која е веќе платена од европските фирми.
Според Вестервеле Унијата ќе пронајде начин како да го компензира недостигот на нафта
XS
SM
MD
LG