Достапни линкови

Иранскиот парламент ќе гласа за извозот на нафта во ЕУ


Танкери со нафта
Иранскиот парламент денеска треба да гласа дали земјата ќе го запре извозот на нафта во ЕУ, нејзиниот втро најголем потрошувач. Мерките се поради одлуката на ЕУ во минатата недела да спроведе ембарго за нафтата која доаѓа од Иран и да го замрзне пристапот на Централната банка.
Санкциите на Унијата се со цел да се казни Иран поради нуклеарната програма, а ќе се спроведат во јули.
XS
SM
MD
LG