Достапни линкови

Нуклеарни инспектори на ОН во посета на Иран


Нуклеарна централа во Техеран
Нуклеарни инспектори на ОН од денеска се во тридневана посета на Иран. Тимот на екперти од Меѓународната агенција за атомска енергија не се очекува да посети ниту една нуклеарна централа, туку ќе оствари средба со иранските власти.
Според ноемврискиот извештај на агенцијата некои од иранските нуклеарни активности имаат за цел само да создадат нуклеарно оружје, што земјата постојано го негира.
XS
SM
MD
LG