Достапни линкови

Киргистанските затвореници ги прекинаа протестите


Киргистанските власти соопштија дека речиси сите затвореници го прекинале протестот во знак на незадоволство од затворските услови во земјата. Повеќе од 1.200 затвореници си ги сошија устите во знак на протест. Киргистанскиот омбудсман Сурсунбек Акун изјави дека затворениците „го прекинале протестот откако им било ветено дека нема да има дополнителен притисок од страна на стражарите”. Тој додаде дека протестот продолжил само во женскиот затвор во Степное.
XS
SM
MD
LG