Достапни линкови

Репортери без граници: Твитер со лоша вест за онлајн изразот


Reporters Without Borders has carried out a new survey of online freedom of expression for World Day Against Cyber-Censorship on 12 March and listed 10 Internet Enemies Countries in 2010
Меѓународната организација „Репортери без граници“ изрази загриженост поради соопштението на социјалната мрежа Твитер дека можеби ќе блокира постови на корисници од „специфични„ земји. За Репортети без граници тоа е „соработка со цензурата“ и лоша вест за интернет слободата и изразувањето. Твитер пак, вчера соопшти дека работи во земји со поинакви идеи за тоа што е слобода на изразот. Твитер оваа опција не е користел досега и ако ја користи тогаш ќе ги извести корисниците во тие земји дека нивната содржина е неприфатлива.
XS
SM
MD
LG