Достапни линкови

Белорусија - уапсен активистот за човекови права Воучак


Судот во Минск
Полицијата го упаси познатиот активист за човекови права во Белорусија Алек Воучак под обвинение за хулиганство.
Тој од мобилен телефон ги известил пријателите и колегите дека е одведен во центарот за пред судски постапки и дека судењето ќе биде одржано на 30 јануари.
Воучак е поранешен инспектор на обвинителството во Минск а од 90 тите години на минатиот век е активист за човекови права.
XS
SM
MD
LG