Достапни линкови

Оли Рен: наскоро договор за намалување на грчкиот долг


Оли Рен
Договорот со приватните кредитори за намалување на грчкиот долг треба да биде постигнат најдоцна до крајот на јануари, изјави еврокомесарот за економски и монетарни прашања Оли Рен во Давос каде што се одржува Светскиот економски форум. Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле пак изјави дека не очекува банкрот на Грција. Тој додаде дека нивото на грчкиот долг не треба да биде над 120 насто од БДП во 2020 година.
XS
SM
MD
LG