Достапни линкови

Бан ки Мун бара обнова на дијалогот со Иран


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун
Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун кој учествува на Светскиот економски форум во Давос денеска побара обнова на разговорите меѓу западните сили и Иран околу нуклеарната програма на таа земја. Тој додаде дека главната одговорност за тоа лежи кај иранските власти. Преговорите се прекинати скоро една година, а оваа изјава на Бан ки Мун доаѓа во моментот кога тим на Меѓународната агенција за атомска енергија замина за Техеран во контрола на иранските нуклеарни постројки.
XS
SM
MD
LG