Достапни линкови

Турција - за една година еден милион турци повеќе


Премиерот Реџеп Таип Ердоган
Бројот на жителите на Турција за една година е зголемен за над еден милион. На крајот на 2011 година во земјата живееле 74,724 милиони лица, соопшти Турскиот статистички институт
Бројот на жителите во текот на 2011 година се зголемил во 56 од вкупно 81 турски регион.
Статистичките податоци покажуваат и дека 50,2 проценти од жителите на Турција се мажи, а 49,8 отсто жени
XS
SM
MD
LG