Достапни линкови

Киднапирани Иранци во Сирија


Иранското министерство за надворешни работи сооопшти дека 11 ирански граѓани биле киднапирани од непозната група во Сирија. Техеран ги повика сириските власти да ги употребат сите мерки за да помогнат во безбедно ослободување на киднапираните. Портпаролот на министерството за надворешни работи Рамин Мехманпараст изјави дека 11-те ирански граѓани биле киднапирани на пат кон Дамаск. Во сличен инцидент во декември минатата година 7 ирански инжинери беа киднапирани во Холмс, Сирија, Сирија е еддна од гладвните арапски сојузници на Иран.
XS
SM
MD
LG