Достапни линкови

Обама ја наредил операцијата за спасување на заложниците на сомалиските пирати


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама во писмо до Конгресот соопшти дека тој ја наредил операцијата на 24 јануари за спасување на 32 годишната американка Џесика Бушанан и 60 годишниот Пол Тистед од данска националност. Двајцата беа киндапирани во октомври од група поврзана со сомалиските пирати. Операцијата беше изведена од страна на елитниот тим, кој го спроведе нападот и против Осма Бин Ладен во Пакистан.
XS
SM
MD
LG