Достапни линкови

Расмусен-нема самит со Русија ако нема договор за ракетна одбрана


Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен
Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен изјави дека нема да има самит со Русија во мај доколку до тогаш не се постигне договор за соработката околу ракетната одбрана. Според Алијансата ракетниот одбрамбен систем не е насочен кон Русија, но Москва не е убедена и сака правна гаранција.
Расмусен на репортерите во Брисел им рече дека ако нема договор, најверојатно нема да има ни НАТО-Русија самит во Чикаго на 20 и 21 мај.
XS
SM
MD
LG