Достапни линкови

Авганистан и Туркменистан ќе бидат поврзани со железничка линија


Авганистанските власти соопштија дека го завршиле дизјанот со соседен Туркменистан за втората меѓунарона железничка врска на земјата. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека констукцијата ќе започне наскоро, а 84 километри долгата железница ќе го поврзува градот Акина-Андхои со туркменистанскиот град Атамират-Јамназар.
XS
SM
MD
LG