Достапни линкови

Кувајт доби милијарда долари како компензација за репресијата на Ирак


ОН му обезбедија на Кувајт повеќе од милијарда долари, како компензација за воената репресија на Ирак која започна во 1994 година. Исплатата е само дел од вкупниот износ од 35 милијарди и 4 милиони долари од компензацијата за инвазијата и окупацијата на Кувајт од страна на режимот на Садам Хусеин.
Компензацијата ја плаќаат фондот на ОН, поради што Ирак ќе мора да дава 5 насто од неговите приходи на нафта и гас.
XS
SM
MD
LG