Достапни линкови

Ахмадинеџад-залудни се санкциите на ЕУ врз Иран


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад
Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги окарактеризира како залудни санкциите на ЕУ со кои се блокираше извозот на нафта од неговата земја. Според Ахмадинеџад иранската нација секогаш можела да ги надмине таквите пречки.
ЕУ во понеделникот реши да воведе ембарго на нафтата од Иран, како дел од санкциите на САД кои се со цел да се изврши притисок врз Иран да ја прекине нуклеарната програма.
XS
SM
MD
LG