Достапни линкови

Се урна ирански воен авион-двајцата пилоти мртви


Иранскиот воен авион Ф-14 прозиведен во САД се урнал во покраината Бушер во јужниот дел на земјата. Иранската новинска агенција соопшти дека и пилотот и копилотот загинале при несреќата.
Според извештаите најверојатно причината за падот на авионот е техничка грешка. Иранските власти го купиле авионот пред исламската револуција во 1979 година.
XS
SM
MD
LG