Достапни линкови

Ирачкиот шиитски лидер во посета на Турција


Лидерот на Врховниот исламски ирачки совет, Амар ал Хаким
Лидерот на Врховниот исламски ирачки совет, Амар ал Хаким денеска е во посета на Анкара и покрај тензиите меѓу неговата земја и Турција, поради статус кво ситуацијата меѓу шиитските и сунитскиите политичари. Хаким ќе се сретне со турскиот минситер за надворешни работи, премиерот и претседателот на државата. Кризата во Ирак започна поради шиитската влада на премиерот Нури ал Малики која издаде налог продив водечкиот сунитски политичар под обвинение за тероризам. Сунитските политичари го обвинија Малкики дека со таквиот чекор се обидува да ја зголеми неговата моќ.
XS
SM
MD
LG