Достапни линкови

Бил Гејтс ќе донира 750 милиони долари на светскиот фонд за борба против сидата


Првиот човек на Мајкрософт Бил Гејтс на Светскиот економски форум во Давос
Првиот човек на Мајкрософт Бил Гејтс ќе донира 750 милиони долари на светскиот фонд за борба против сидата. Гејтс ја објави веста на Светскиот економски форум во Давос. Светскиот фонд за борба против сида, туберколоза и маларија во изминатава недела соопшти дека директорот Мајкл Казатшкине се повлекува од функцијата, поради критиките за злоупотреба на финансиите.
Фондот со седиште во Женева обезбедува голем дел од финансиите потребни во борбата против ХИВ и сидата.
XS
SM
MD
LG