Достапни линкови

Од погрешни лекови, 100 жртви во Пакистан


Околу 100 луѓе умреле во последниве три недели во Пакистан, како последица на земање лоши лекови за срцеви заболувања, а уште десетици биле во тешка состојба. Најголемиот број од смртни случаи бил регистриран во Лахоре и станувало збор за сиромашни пациенти кои добивале бесплатни, локалано произведени лекови. Полицијата ги уапсила тројцата сопственици на фармацевтските компании кои ги дистрибуирале лековите.
XS
SM
MD
LG