Достапни линкови

Бугарските власти ќе ги повлекуваат амбасадроите кои биле кодоши


Бугарскиот премиер Бојко Борисов
Бугарските власти го започнаа процесот на повлекување на 17 амбасадори за кои во 2010 година се откри дека соработувале со тајните служби за време на комунизмот. Според извештајот околу 40 насто од амбасадорите на Бугарија биле поранешни полициски службеници, меѓу кои и тие што се во Москва, Пекинг, Токио и други 13 градови на земји членки на ЕУ.
XS
SM
MD
LG