Достапни линкови

Напредок во преговорите меѓу Индија и Пакистан за туркменистанскиот гасовод


Индија и Пакистан се блиску до постигнување на договор за гасоводот кој треба да увезува гас од Туркменистан преку Авганистан. Индискиот министер за нафта Џаипал Реди по средбата со неговиот пакистански колега изјави дека е остварен напредок во нивните преговори.
Според пакистанскиот министер за нафта Асим Хусеин двете земји направиле заедничка стратегија, а прашањето за цената на транзитот ќе биде решено со Авганистан.
XS
SM
MD
LG