Достапни линкови

Ерменија задоволна од француската забрана за негирање на геноцидот врз Ерменците


Ерменскиот министер за надворешни работи Едуард Налбандиан
Ерменскиот министер за надворешни работи Едуард Налбандиан го поздрави изгласувањето на законот во францускиот Сенат, кој предвидува казни за луѓето кои ќе го негираат „геноцидот врз Ерменците“ во Отоманската империја. Според Налбандиан Законот е важен механизам со кој во иднина ќе се спречат нови злосторства против човештвото.
Законот беше изгласан од Долниот дом на Парламанетот на 22 декември и предизвика дипломатска криза меѓу Анкара и Париз и доведе до замрзнување на политичката и воената соработка меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG