Достапни линкови

Вицепремиерката Арифи оствари средба со грчкиот колега Пангалос


Вицеопремиерката за европски прашања Теута Арифи
Вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи денеска во Атина се сретна со нејзиниот грчки колега, Теодорос Пангалос. За време на средбата Арифи ги презентирала активностите и реформите за исполнување на критериумите за членство на Макеонија во ЕУ.
Според соопштението на Секретаријатот за европски прашања Арифи и Пангалос разговарале и за унапредување на соработката во искористувањето на ИПА фондовите, како и за унапредување на регионалната и економска соработка и Охридскиот рамковен договор. Пангалос изјавил дека Грција и натаму ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан
XS
SM
MD
LG