Достапни линкови

Нема затвор за американскиот маринец виновен за смртта на цивили во Ирак


Наредникот на американските маринци Френк Вутерич
Наредникот на американските маринци Френк Вутерич иако беше осуден за убиството на 24 цивили во Ирак нема да заврши во затвор. Вутерич на судењето во понеделникот се изјасни виновен за занемарување на должноста. Тој во соопштение до судот им се извини на семејствата на жртвите, но воедно ги бранел и постапките на неговиот тим.
Нападот во 2005 година во Хадита беше окарактеризиран како инцидент ,кој ја наруши репутацијата на американските војници во војната во Ирак.
XS
SM
MD
LG