Достапни линкови

Јапонија со трговски дефицит, прв пат по 30 години


Јапонија соопшти дека го забележала првиот годишен трговски дефицит од 1981 година. Јапонското министерство за финансии наведе дека лани дефицитот на земјата бил 32 милијарди долари. Ваквиот пад се објаснува со катастрофалниот земјотрес и цунамито што во март минатата година ја погодија земјата, но и со силниот јен кој придонесол за намалување јапонскиот извоз за 2,7 проценти.
XS
SM
MD
LG