Достапни линкови

Американска акција за ослобудување заложници во Сомалија


Американски сили спровеле акција во Сомалија во која биле ослободени киднапирани лица од страна на пирати. Во акцијата, според извештаите, дошло до престрелка при што имало и жртви. Данскиот совет за бегалци прецизира дека во акцијата биле ослобени американката Џесика Баканан и данецот Пол Хаген Тистед кои претходно биле грабнати од сомалиски пирати.
XS
SM
MD
LG