Достапни линкови

Во Атина средба Арифи- Пангалос


Теута Арифи
Вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи денеска во Атина ќе се сретне со грчкиот вицепремир Теодорос Пангалос. Се очекува Арифи и Пангалос да разговараат за билатералните односи, како и за очекувањата на Македонија за деблокирање на нејзината интерграција во НАТО и ЕУ, по пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг.
Средбата на Арифи со нејзиниот грчки колега ќе биде прв формален контакт меѓу владини претставници на двете земји по формирањето на привремената влада на национално единство на Грција.
XS
SM
MD
LG