Достапни линкови

S&P најави намалување на рејтингот на Грција


Меѓународната агенција „Стандард енд Пурс“ најверојатно ќе го намали рејтингот на Грција до степен на делумен банкрот, откако земјата ќе ја заврши процедурата за преструктуирање на нејзиниот долг. Ова го изјави извршниот директор на „Стандард енд Пурс“ Џон Чемберс, според кого тоа нема да има влијание врз довербата на ЕУ. Не треба да се прифати како факт дека некаков банкрот на Грција ќе предизвика домино ефект во еврозоната, истакна Чемберс.
XS
SM
MD
LG