Достапни линкови

ЕК - Договор за намалување на грчкиот долг оваа недела


Евро и старата грчка драхма.
Европската комисија денеска соопшти дека очекува „оваа недела“ да биде постигнат договор за намалување на грчкиот долг. Првично очекувањата беа дека денеска ќе биде постигнат договор меѓу грчките власти и приватните кредитори во земјата.

Претходно францускиот министер за финансии Франсоа Бароен истакна дека се надзира договор меѓу приватните кредитори и Атина за големо намалување на грчкиот долг.
XS
SM
MD
LG