Достапни линкови

Францускиот Сенат расправа за масовното убивање еременци во 1915-та


Ахмет Давутоглу
Францускиот Сенат денеска ќе расправа за прогласување на геноцид, масовното убивање на ерменци од страна на отоманската империја во 1915-та година. Долниот дом на праламентот веќе го усвои овој закон. Ова предизвика дипломатски тензии меѓу Франција и Турција, која тврди дека не станувало збор за геноцид, туку тоа било дел од хаосот за време на Првата Светска Војна. Доколку законот пројде и во Сенатот, шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу најави нови мерки против Франција.
XS
SM
MD
LG