Достапни линкови

ЕУ ќе расправа за нови санкции врз Иран


ЕУ денеска би требало да ги зголеми санкциите за Иран поради контровензта нуклеарна програма на земјата. Се очекува министрите за надворешни работи на Унијата да се согласат за воведување на ембарго на нафтата од Иран и спроведување на санкции против централнагта банка во земјата.
Францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе изјави во минатата недела дека санкциите се најдобриот начин за да се избегне ситуацијата да се реши со војна.
XS
SM
MD
LG