Достапни линкови

Студентски протести во Либија


Заменик-шефот на Националниот преоден совет, Абдел Хафиз Гога.
Околу четири илјади студенти протестираат на универзитетот во градот Бенгази на истокот на Либија, барајќи оставка од заменик-шефот на Националниот преоден совет, Абдел Хафиз Гога. Демонстрантите го обвинуваат Гога за опортунизам, поради неговото задоцнето напуштање на режимот на Моамер Гадафи. Протестот се случува еден ден откако демонстрантите упаднаа во канцелариите на Националниот преоден совет во Бенгази, обвинувајќи го советот дека ги маргинализира повредените поранешни бунтовници.
XS
SM
MD
LG