Достапни линкови

Неизвесност во трката за избор на противкандидат на Обама


Републиканските претседателски кандидати на телевизиска дебата
Во борбата за избор на претседателски кандидат од американската републиканска партија Њут Гингрич бележи нагорна линија според анкетите за јавното мнение, пред гласањето што треба да се оддржи денеска во Јужна Каролина. Според анкетите, Гингрич води со 6 проценти во однос на неговиот против кандидат Мит Ромни. Во игра за републикански претседателски кандиадати се и конгресменот од Тексас Рик Санторум и поранешниот сенатор на Пенсилванија Рон Пол.
Републиканците официјално го номинираат својот претседателски кандидат на крајот на август на национален партиски конгрес.
XS
SM
MD
LG