Достапни линкови

Во Либија, пронајдени залихи на хемиско оружје


архива
Поранешниот либијски лидер Моамер Гадафи имал залихи од хемиско оружје, потврди денеска Организацијата за забрана на хемиското оружје со седиште во Хаг. Во текот на еднонеделната посета на Либија, истражувачи на оваа организација пронашле иперит и хемиска муниција за топови. Се прецизира дека хемиското оружје било сместено во една депонија на југоистокот на земјата, заедно со оружјето што Гадафи и го пријави на меѓународната заедница.
XS
SM
MD
LG