Достапни линкови

Кубански дисидент почина од штрајк со глад


Cuba -- Ladies in White takes part in a protest march in Havana, 18Mar2010
Затворениот кубански дисидент почина по 50 дена штрајк со глад протестирајки затоа што бил неправедно затворен.
31 годишниот Вилман Вилар Мендоза беше осуден на 4 годишен затвор за непочитување на властите и беше уапсен во ноември. Кубанските власти не го коментираа случајот.
Во февруари 2010 по 85 дена штрајк со глад во кубански затвор почина и дисидентот Орландо Запата.
XS
SM
MD
LG