Достапни линкови

Нема подобрување во американско-пакистанските односи


Пакистанскиот министер за надворешни работи Хина Рабани Кар денеска изјави дека односите со Соединетите Американски држави се на „стенд бај“
по авионските напади на НАТО во близина на нивната граница.
Тaa додаде дека сепак долгогодишното сојузништво со САД е од витална важност за двете страни.
Нападот на НАТО врз пограничната област меѓу Авганистан и Пакистан во ноември минатата година при што загинаа 24 пакистански војници предизвика криза во амерканско – пакистанските односи.
XS
SM
MD
LG