Достапни линкови

Марњак и Малстром: ЕУЛЕКС е важен за визната либерализација за Косово


Средбата на Малстром со Тачи во Приштина
Шефот на ЕУЛЕКС во Косово Гзавије де Марњак и еврокомесарката за внатрешни работи Сеселија Малстром вчера разговараа во Приштина за визната либерализација за Косово.
Тие по нивната средба истакнаа дека Мисијата на ЕУ игра значајна улога во тој процес.
Малстром изјави дека нејзината посета на Косово значи почеток на дијалогот за безвизен режим за косовските граѓани.
Таа порача дека јакнењето на владењето на правото во Косово е од фундаментално значење за процесот на визна либеразација.
Малстром претходно се сретна и со косовскиот премиер Хашим Тачи.
XS
SM
MD
LG