Достапни линкови

Над 3000 прекршоци на изборите во Русија


Обвинителот Јуриј Чаика
Руското обвинителство соопштија дека на парламентарните избори имало 3 илјади нарушувања. Станува збор за конфликт на интереси во изборните комитети и незаконски гласачи.
Досега 95 лица се соочиле со административни последици. Во извештајот не се спомнуваат случаите за масовни местења на резултати во корист на владеачката партија на Владимир Путин.
XS
SM
MD
LG