Достапни линкови

Нобеловката Аунг Су Ки кандидат на изборите во Мјанмар


Опозициониот лидер на Мјанмар Аунг Сан Су Ки денеска се регистрираше како кандидат за престојните парламентарни избори подржана од толпа подржувачи. Нобеловката Аунг во 2010 беше ослободена од затвор по години домашен притвор за време на воениот режим.
На изборите во Април се гледа како на тест за реформскиот капацитет на цивилната влада на Мјанмар која е подржана од војската.
XS
SM
MD
LG