Достапни линкови

Новиот претседател на Придњестровие ги подобрува односите со Молдавија


Новиот претседател на сепаратистичкиот молдавски регион Придњестровие, Евгениј Шевчук.
Новиот претседател на сепаратистичкиот молдавски регион Придњестровие, Евгениј Шевчук, изјави дека целосно ги укинува царините за увоз на производи од Молдавија. Ова е дел од неговата платформа за нормализирање на односите со Молдавија. Придњестровие прогласи независност од Молдавија во 1992 година, но не е меѓународно признаена држава.
XS
SM
MD
LG