Достапни линкови

Владата на Романија ги повика демонстрантите на дијалог


Во Букурешт и други романски градови синоќа продолжија протестите со барање за оставка на претседателот Трајан Басеску. Универзитетскиот плоштад во главниот град, каде што се собраа околу 1.000 демонстранти, беше опколен од специјални полициски сили, кои носеле штитови, палки и муниција со солзавец.
Романската Влада одржа вонредна седница во врска со бранот протести, по што премиерот Емил Бок ги повика демонстрантите да се откажат од насилството и да се согласат на дијалог.
XS
SM
MD
LG