Достапни линкови

Украина повторно ќе бара пониска цена за рускиот гас


Украина се очекува повторно да инсистира за намалување на цената што таа земја ја плаќа за гасот што го увезува од Русија, на разговорите што треба да се одржат во Москва. На средбата треба да присуствуваат украинскиот министер за енергетика и индустрија Јури Боико и Алексеј Милер, првиот човек на рускиот гигант Газпром. Разликите меѓу двете соседни земји околу ова прашање предизвикаа проблеми во испораката на гас во европските земји во 2006- та и 2009- та година.
XS
SM
MD
LG